top of page

Jak cvičení ovlivňuje správný vývoj miminek

  • Bara Bohackova
  • 15. 1.
  • Minut čtení: 3

S kojenci je dobré cvičit v domácím prostředí již od jejich prvních týdnů. Zařazení do kolektivního cvičení je pak podle odborníků vhodné od chvíle, kdy dítě začíná lézt – tedy asi od půl roku věku. A jak ovlivňují pohybové aktivity vývoj miminek a na co si dát pozor? Na to na následujících stránkách odpovídá Kristýna Přibylová,

zakladatelka profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.


“V prvních měsících jde hlavně o vhodnou manipulaci s miminkem a stimulaci

aktivních bodů. Už to, jakým způsobem rodič dítě uchopuje, chová a manipuluje s ním, lze považovat za základ dalšího pohybového vývoje. Pro přenášení miminka si v prvních týdnech a měsících vystačíte s nejběžnější polohou vleže v náručí, jakmile však ratolest již trochu drží hlavičku, začněte častěji používat pozici „na tygříka“, tedy bříškem na předloktí rodiče, při níž dítko motivujeme, aby samo zvedalo hlavičku, ale současně má možnost si ji položit,” doporučuje Kristýna Přibylová.


Vhodná je také poloha v klubíčku s opřenými zády o hrudník rodiče, kdy má hlava dostatečnou oporu a miminko rozhled. Další častá poloha pro přenášení – opřením hrudníku miminka o rameno rodiče – je vhodná při odříhnutí, ale v prvních týdnech by s ohledem na krční páteř neměla převažovat. Určitě je nutné při této poloze přidržovat dítěti hlavu, aby měla dostatečnou oporu.


Začít cvičit můžete už na přebalovacím pultu

S miminky můžeme začít cvičit už na přebalovacím pultu, například při přetáčení,

zvedání do sedu, při lehu na bříšku atp. Pozvolna usilujeme o podporu a rozvíjení

pohybů, které odpovídají jejich psychomotorickému vývoji – otáčení, plazení, lezení, sed a začátky chůze. Ať již pak s dětmi cvičíme na koberci nebo na dřevěné

podlaze, vždy je nutná vhodná podložka, která má neklouzavý povrch a je trochu

měkčí – můžeme využít třeba tu na jógu. Naopak nedoporučují se deky, protože se krčí a při cvičení spíš překážejí.


Základní „cvik“, při kterém miminka zpevňují zádové a šíjové svaly, je leh na bříšku. “I přesto, že u dětí bývá tato poloha méně oblíbená, je dobré s ní začít již v prvních týdnech po narození a miminko na leh na bříšku postupně zvykat. Motivovat ho můžeme chrastítky nebo jinými hračkami, které může pozorovat.

V prvních třech měsících stačí položit dítko na bříško vždy na krátký čas maximálně na jednu až tři minuty, a to opakovaně víckrát za den,” doporučuje zkušená lektorka. Ve druhé polovině prvního roku života je pak hlavní a nejdůležitější pohybovou aktivitou dítěte lezení. Proto je vhodné zaměřit se na všechny aktivity, které ho podporují, a vývoj neuspěchat.


“Lezení je důležitým pohybem pro rozvoj páteře i zádového a šíjového svalstva a je

zcela běžné, že trvá i několik měsíců. Tato fáze představuje výbornou přípravu pro

pozdější správné držení těla. Průpravným cvikům, které lezení aktivují a zdokonalují, by se proto měla i v kurzech pro nejmenší věnovat skutečně velká pozornost,” radí Kristýna Přibylová.


Na co si dát pozor při cvičení s nejmenšími dětmi?

Důležité je nic neuspěchat ani nepřeskočit. Psychomotorický vývoj je soubor

dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky, řeči, psychického vývoje a sociálních

dovedností. Jednotlivé vývojové fáze na sebe přesně navazují a bylo by chybou je

uspěchat nebo přeskakovat třeba z důvodu, že jiné dítě je ve stejném věku o něco

dál. Každý jedinec má své vlastní tempo – pokud se vyvíjí postupně a žádné základní dovednosti mu vzhledem k věku nechybí, pak není třeba se ničeho obávat.


“Je také třeba dát si pozor na únavu dítěte, která může vést k přetažení a následně k nechtěným úrazům. Kromě toho nesmí být dítko na cvičení ani hladové, ani nakrmené těsně před ním – obojí je špatně, protože hladové nebude dobře naladěné a pravděpodobně bude cvičení bojkotovat nebo ho propláče. Naopak pohybová aktivitatěsně po jídle může způsobit bolest bříška či blinkání,” varuje odbornice. A jak děťátko obléct? Rozhodně do pohodlného oblečení, které ho nebude nikde škrtit ani nebude příliš upnuté. “U batolat s plenou volíme nejraději body, které ji drží pěkně na místě. Na nohy dětem oblečeme raději tepláčky než kraťasy kvůli možnému odírání kolínek při plazení a lezení. U holčiček nedoporučujeme moc upnuté a pevné legíny – i u nich se lépe osvědčily tepláky, které umožňují volnější pohyb,” uzavírá Kristýna Přibylová.

Comments


bottom of page